Msza św. na Cmentarzu Poległych w Radzyminie


13 czerwca uczniowie z MKH im. AK ZR uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej na Cmentarzu Poległych w Radzyminie, gdzie 22 lata temu – 13 czerwca 1999 roku – Święty Jan Paweł II modlił się  przy mogiłach żołnierzy polskich, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny przed inwazją bolszewicką w sierpniu 1920 roku.

Św. Jan Paweł II nawiedził Radzymin podczas swojej siódmej pielgrzymki do Polski. 13 czerwca 1999 roku o godz. 18.13 helikopter z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował na placu przy Cmentarzu Poległych w 1920 r. Papież Polak modlił się przy bratnich mogiłach, w których spoczywają szczątki żołnierzy polskich poległych w Bitwie Warszawskiej. Spotkał się wówczas z ostatnimi żyjącymi weteranami wojny polsko-bolszewickiej i złożył im hołd. Pobłogosławił też dzieci, a do zebranych zwrócił się słowami: „Prosimy o słowo – słusznie. Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem. Pragnę wszystkich uczestniczących w tym spotkaniu pobłogosławić  w Imię Trójcy Przenajświętszej. Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty”.

W 2018 roku z inicjatywy dyr. ROKiS p. Mirosława Jusińskiego, w miejscu gdzie modlił się Papież Jan Paweł II, został odsłonięty  pomnik Świętego Jana Pawła II, który przypomina tamte uroczyste chwile. 

Po zakończeniu Mszy św. uczniowie reprezentujący Poczet Sztandarowy radzymińskich Żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak” zapalili znicze i odmówili modlitwę przy grobie płk. Mieczysława Chojnackiego „Młodzika”, który przez prawie trzy lata był Prezesem Honorowym Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.

 

Opr. i zdjęcia W. Kolatorski