100-lecie powstania Policji Państwowej w Powiecie Wołomińskim


W sobotę 13 lipca delegacja MKH im. AK ZR uczestniczyła w uroczystości z okazji 100-lecie powstania Policji Państwowej w Powiecie Wołomińskim. Oficjalne uroczystości oraz piknik rodzinny odbyły się na terenie wspaniałego Pałacu w Chrzęsnem.

W uroczystościach, zorganizowanych przez Komendanta Powiatowego Policji w Wołominie młodszego inspektora dr Marka Ujazdę i Starostę Wołomińskiego Pana Adama Lubiaka wzięli udział: gość honorowy Komendant Stołeczny Policji – nadinspektor Paweł Dobrodziej, Wojewoda Mazowiecki Pan Zdzisław Sipiera, Biskup Marek Solarczyk – biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej, posłowie na sejm RP Andrzej Smirnow i Andrzej Melak, radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Michał Prószyński i Stefan Traczyk, przedstawiciele Sądu i Prokuratury, Rady Powiatu, burmistrzowie, wójtowie, przedstawicie lokalnych władz samorządowych, a także przedstawiciele służb mundurowych i instytucji oraz licznie przybyli członkowie rodzin funkcjonariuszy Policji i mieszkańcy powiatu wołomińskiego.

Listy Gratulacyjne z okazji 100-lecia powstania Policji przesłali Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki – list odczytał Wojewoda Mazowiecki Pan Zdzisław Siepiera oraz Minister Spraw Wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek.

W trakcie uroczystości wręczone zostały m.in. odznaczenia państwowe, medale za zasługi dla Policji oraz akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Listy Gratulacyjne z okazji 100-lecia powstania Policji przesłali Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Minister Spraw Wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek. 

W wystąpieniu okolicznościowym Starosta Adam Lubiak powiedział m.in.: „Tak jak wyrażamy wdzięczność poprzednim pokoleniom Policjantów, tak z głębi serca dziękujemy dzisiejszym Funkcjonariuszom, dziękujemy Szanownym Państwu za Waszą ofiarną służbę, za to, że zawsze możemy na Was liczyć, że Mieszkańcy Powiatu Wołomińskiego mogą czuć się bezpieczni, bo wiedzą, że chronicie nasze życie, zdrowie i mienie”.

Medale okolicznościowe z okazji 100-lecia powstania Policji Państwowej w Powiecie Wołomińskim otrzymali z rąk Starosty Adama Lubiaka i Komendanta Powiatowego Policji Młodszego Inspektora dr Marka Ujazdy wytypowani funkcjonariusze policji oraz zaproszeni goście:

 1. Jego Ekscelencja Biskup Marek Solarczyk
 2. Poseł na sejm RP Piotr Uściński
 3. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera
 4. Ks. Dziekan Jan Andrzejewski
 5. Ks. Dziekan Zygmunt Podstawka
 6. Ks. Prałat Józef Kamiński
 7. Ks. Dyrektor dr Dariusz Czupryński
 8. Ks. Andrzej Rusinowski
 9. Ks. Grzegorz Idzik
 10. Wójt Radosław Korzeniewski
 11. Wójt Dariusz Kokoszka
 12. Wójt Rafał Mathiak
 13. Burmistrz Edyta Zbieć
 14. Burmistrz Jacek Orych
 15. Wójt Sylwester Niźnik
 16. Burmistrz Krzysztof Chaciński
 17. Burmistrz Paweł Bednarczyk
 18. Burmistrz Elżbieta Radwan
 19. Burmistrz Małgorzata Zyśk
 20. Burmistrz Kamil Michał Iwandowski
 21. Wójt Piotr Orzechowski
 22. Pani Maria Sobolewska
 23. Pani Agnieszka Kaczyńska
 24. Pani Anastazja Kowalska
 25. Pani Elżbieta Piątek
 26. Pan Zbigniew Paziewski
 27. Pan Władysław Kolatorski

Wyjątkowym momentem obchodów 100-lecia powstania Policji było uhonorowanie sztandaru Komendy Powiatowej Policji w Wołominie „Krzyżem Niepodległości z gwiazdą klasy I” przez Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów postanowił również wyróżnić „Krzyżem Niepodległości z gwiazdą klasy I” pięciu funkcjonariuszy z KPP Wołomin.

Po części oficjalnej uczestnicy obchodów Święta Policji udali się na piknik rodziny, a ponadto mogli zobaczyć wystawę poświęconą pamięci podinspektora Mariana Kozielewskiego – Komendanta Policji m.st. Warszawy w latach 1934-1939 i Komendanta Głównego Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, ale przede wszystkim wielkiego człowieka, patrioty, żołnierza i policjanta II Rzeczypospolitej, który od kilku miesięcy jest Patronem stołecznych policjantów.

Podczas uroczystości w Chrzęsnem nasz Klub reprezentowali uczniowie: Zuzanna Żmijewska, Jakub Pieńczuk, Cezary Marczuk i Pani Monika Kowalik – koordynator Klubu im. AK w Zespole Szkolno–Przedszkolnym im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem.

 

Opr. Monika Kowalik

Zdjęcia: Cezary Marczuk