Weller 2. Kołaków’44. Pamiętamy

W sobotę, 29 kwietnia ponad czterdziestoosobowa grupa uczniów z naszego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej uczestniczyła w obchodach 73. rocznicy zrzutu „Cichociemnych” na placówkę odbiorczą „Imbryk” pod Kołakowem. W nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 roku – na terenie dawnego powiatu radzymińskiego – zostali zrzuceni na spadochronach ppor. Stefan Bałuk ps. „Starba”, kpt. Benon Łastowski „Łobuz”, mjr Tadeusz Runge ps. „Osa”, „Witold” i kpr. Henryk Waniek „Pływak”.

Żołnierze „Cichociemni” stanowili elitę Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej. Wszyscy byli ochotnikami szkolonymi w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (m.in. dywersji, sabotażu oraz prowadzenia działań partyzanckich) i wysyłani do okupowanej Polski. Początkowo z Wielkiej Brytanii, a następnie, od końca 1943 roku, z bazy w Brindisi we Włoszech. Ogółem przerzucono do Polski 316 żołnierzy, wśród których była jedna kobieta – zmarła w 2009 roku i pochowana na cmentarzu w Toruniu gen. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”.

Impreza, zorganizowana z wielkim rozmachem przez władze samorządowe Gminy Dąbrówka z wójtem Radosławem Korzeniewskim na czele, przyciągnęła wielu widzów. Należy dodać, że honorowy patronat nad uroczystością objął minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Wśród zaproszonych gości byli obecni m.in. poseł na Sejm RP Piotr Uściński, Marzena Małek – radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Mirosław Widlicki – wiceprezes Okręgu Warszawa – Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także przedstawiciele władz samorządowych z sąsiednich gmin oraz delegacje z różnych stowarzyszeń i organizacji społecznych (np. Fundacji im. Cichociemnych, „Skrzydła Chwały” i „Sprzymierzeni z Grom”).

Należy dodać, że nasz Klub Historyczny im. Armii Krajowej występował jako Partner obchodów rocznicowych w Kołakowie i wielu uczniów pomagało organizatorom w trakcie trwania imprezy (np. gimnazjaliści zaangażowali się w pracę w punkcie gier historycznych, a także wręczali medale uczestnikom biegu w kategorii open).

Oprócz pokazu skoków spadochronowych, odbył się Bieg Terenowo – Przełajowy Weller 2. W biegu gimnazjalistów: kategorię dziewcząt wygrała Daria Giera, natomiast wśród chłopców najlepszy był Patryk Gałucha – oboje z Zespołu Szkół im. księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie.

Ponadto pozostali nasi reprezentanci: Karolina Jastrzębska – kl. IIIb, Paulina Połaska, Adrian Gałucha, Jakub Skibowski kl. IIc i Paweł Żmuda – kl. IIIa z Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie oraz Dominik Gut, Bartosz Godlewski, Mateusz Bartosiewicz i Wojciech Skalik z Zespołu Szkół im. księżnej Eleonory Czartoryskiej zajęli czołowe miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Niektórzy z wymienionych uczniów wystartowali później w kategorii „open” i wykazując się wielkim hartem ducha – ukończyli także nocny bieg z przeszkodami. Mimo ogromnego zmęczenia wcześniejszym występem, Dominik Gut z kl. IIIa zajął 29. miejsce w biegu głównym. Klub reprezentowała również Klaudia Pawlak z Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. kpt. Stefana Pogonowskiego, która uplasowała się na trzecim miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet w kategorii „open”.

W trakcie uroczystości uczniowie z klasy IIIc: Krzysztof Budek, Patryk Kiełczewski, Michał Kowalik i Jonasz Kobiałka reprezentowali Poczet Sztandarowy radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak”. Złożyliśmy również wiązankę kwiatów pod pomnikiem Chwały Oręża Polskiego w Kołakowie. Na zakończenie odbył się Apel Poległych, po którym nastąpił krótki pokaz laserowy nawiązujący do tradycji Żołnierzy Cichociemnych.

Mimo późnej pory, wróciliśmy we wspaniałych nastrojach do Radzymina. Uczestnicząc w uroczystościach w Kołakowie chcieliśmy uczcić Pamięć o Żołnierzach „Cichociemnych”, okazać szacunek dla Bohaterów Armii Krajowej oraz podkreślić przywiązanie do tradycji historycznej. W zgodnej opinii uczestników wyjazdu do Kołakowa, obchody 73. rocznicy operacji „Weller 2” były niezwykle udane i należy pogratulować organizatorom tak wspaniałej imprezy. W tym miejscu wielkie słowa uznania dla Pani Anny Manieckiej – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce i Pawła Kuchty, który w imieniu wójta Gminy Dąbrówka koordynował współpracę z organizacjami pomagającymi w przygotowaniu uroczystości.

Opr. Władysław Kolatorski
Zdjęcia: Filip Miękus i W. Kolatorski

Linki do uroczystości w Kołakowie

http://weller2.gckdabrowka.net.pl/
http://wwl24.info/weller-2-kolakow44-relacja/
https://enduhub.com/pl/wyniki/2017/04/29/bieganie/ii-nocny-bieg-terenowo-przelajowy-weller-2kolakow-44,27948/
https://www.facebook.com/gckdabrowka/