1 marca 2018 r. po raz ósmy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Święto upamiętnia wszystkich żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia, a ustanowione zostało w rocznicę zamordowania przez komunistów w więzieniu na Rakowieckiej siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość” – ppłk. Łukasza Cieplińskiego, mjr. Adama Lazarowicza, mjr. Mieczysława Kawalca, kpt. Józefa Batorego, por. Franciszka Błażeja, por. Karola Chmiela oraz kpt. Józefa Rzepki. Zostało uchwalone w 2011 r., jednak inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie podjął jeszcze w 2010 roku śp. prof. Lech Kaczyński.
Z tej okazji w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja pt. „Żołnierze Wyklęci – świadectwa”. Wydarzenie wpisało się w szereg inicjatyw związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami konferencji był Parlamentarny Zespół Miłośników Historii, Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W konferencji wzięli udział weterani m.in. ppłk. Weronika Sebastianowicz, mjr. Stanisław Kociełowicz, płk. Jan Górski, a także sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz, b. szef MON Antoni Macierewicz oraz senator Jan Żaryn, przedstawiciele środowisk patriotycznych, harcerze i młodzież szkolna.
Wśród uczestników obecnych na konferencji znalazła się także dwudziestoosobowa reprezentacja Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, którą opiekowały się nauczycielki koordynujące pracę Klubu w swoich szkołach, Panie: Iwona Jaworska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, Monika Kowalik – Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem i Anna Górska-Peć z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Praxis w Łąkach Radzymińskich. Ponadto Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie reprezentował uczeń klasy drugiej Filip Miękus.
Spotkanie rozpoczęło się od ceremonialnego wejście weteranów w asyście zespołów rekonstrukcji historycznej oraz odśpiewania hymnu.Na początku uroczystości uczestnicy wysłuchali listu prezydenta RP Andrzeja Dudy, który podkreślił, że: „Żołnierzom Wyklętym potomność przyznała rację. To oni dla nas współczesnych okazali się zwycięzcami w nierównych zmaganiach toczonych z nieprzyjacielem […] Nasz naród porzucił kłamstwo szerzone przez dziesięciolecia w propagandzie komunistycznej. Ta głęboka zmiana w świadomości społecznej, której w ostatnich czasach jesteśmy uczestnikami i świadkami, stanowi prawdziwy, historyczny przełom. Uważam za rzecz niezmiernej wagi, że właśnie w tym szczególnym roku, kiedy świętujemy stulecie odrodzenia naszej ojczyzny, można już bez wahania mówić, że teraz wyzwoliwszy się ponownie spod narzuconej nam władzy i objąwszy we władanie suwerenne państwo, my Polacy ostatecznie wybiliśmy się na niepodległość”.
Natomiast senator Jan Żaryn, przewodniczący Prezydium Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych stwierdził, że: „To spotkanie jest świadectwem pamięci o Żołnierzach Wyklętych – tego oddolnego patriotyzmu obecnego w nas wszystkich i tej świadomości, że wypełniamy ten wielki zbiorowy obowiązek, jakim jest ojczyzna w formie państwa suwerennego i niepodległego”.
Podczas spotkania weterani podzielili się swoimi wspomnieniami z czasów okupacji. Głos zabrał weteran podziemia niepodległościowego płk Leszek Mroczkowski, który podkreślił, że działania Żołnierzy Niezłomnych były spełnieniem obowiązku wobec Ojczyzny. Wskazał również na wielką i często zapomnianą rolę bezimiennych bohaterów – zwykłych ludzi, którzy pomagali żołnierzom podziemia. Skierował także przesłanie do młodych: „Proszę was, pamiętajcie o tych trzech najważniejszych słowach, bo wojna, walka, jeszcze się nie skończyła. Istnieją ludzie, którzy chcą sprzedać, chcą zniszczyć nasze wartości, dlatego pamiętajcie, że te trzy słowa „Bóg, Honor i Ojczyzna” są najważniejsze. Były dla nas, w tych ciężkich czasach, kiedy walczyliśmy w lasach, ale również i dziś, kiedy walczymy bez broni, broniąc naszej matki Ojczyzny”.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy konferencji mogli się także zapoznać z prezentacją znaczków z serii Ryngrafy Wyklętych przygotowanych przez Pocztę Polską. W tym roku przedstawiają wizerunki rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Danuty Siedzikówny „Inki”. Seria „Ryngraf Żołnierzy Wyklętych” to kontynuacja projektu rozpoczętego w roku 2017. Wtedy znaczki poświęcono por. Franciszkowi Majewskiemu „Słonemu” i st. sierż. Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi „Rojowi”, zaś poza serią, również w 2017, wydano znaczek poświęcony Feliksowi Selmanowiczowi „Zagończykowi”. W roku 2016 Poczta Polska wydała znaczek poświęcony mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce”.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to swoisty fenomen. Po zaledwie kilku latach zdecydowana większość polskiego społeczeństwa postrzega go jako jedno z najważniejszych polskich świąt patriotycznych. To wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. To forma uczczenia cierpienia, jakiego żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.
Młodzież zrzeszona w Międzyszkolnym Klubie Historycznym im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej nie zapomina o żołnierzach AK, o Żołnierzach Wyklętych. Poprzez udział w konferencji historycznej w Sejmie RPmłodzi ludzie nie tylko uczą się skomplikowanej historii naszego kraju, mogą też mogą poznać samych bohaterów i ich osobiste historie.Niestety niewielu już pozostało tych, którzy walczyli pod znakiem – AK. Zacierają się ich wspomnienia, a upływający czas oddala nas od tamtych wydarzeń. Dlatego udział w tym spotkaniu to jedna z wielu form zachowania w pamięci bohaterów narodowych, ale także i pokazanie oraz zamanifestowania swego patriotycznego nastawienia.
Uczniowie z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej są w łańcuchu pokoleń niosących w sercach ideały Żołnierzy Wyklętych.
Dlatego Żołnierze Niezłomni – Żołnierze Wyklęci, bohaterowie narodu, już wygrali i to nie dlatego, że politycy ustanowili dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wygrali, bo są w sercach tych młodych ludzi, dla których dobro Polski jest dobrem najwyższym.
Opr. Monika Kowalik
Zdjęcia Iwona Jaworska