14 września w Łosinnie k/Wyszkowa po raz kolejny odbył się Piknik Militarno-Patriotycznego, w którym uczestniczyła ponad stutrzydziestoosobowa grupa uczniów, nauczycieli i rodziców z MKH im. AK ZR. Główną częścią pikniku było widowisko historyczne pt. „Zrzut Cichociemnych – ZAPORA 2019”, które odbyło się z okazji 76. rocznicy zrzutu mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – bohatera AK i WiN, na łąkach pod Łosinnem w nocy 16/17 września 1943 roku.
„Cichociemni” to wyszkoleni – głównie do dywersji – spadochroniarze, którzy przylatywali do Polski z Wielkiej Brytanii. Zrzuty odbywały się w księżycowe noce, a żołnierze lądowali około północy. Pierwszy zrzut na placówkę „Garnek” w Łosinnie odbył się w 1942 roku, wówczas lądowało tutaj sześciu spadochroniarzy. W trzecim zrzucie z 16 na 17 września 1943 roku brało udział trzech żołnierzy, a wśród nich mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” skoczek, Żołnierz Wyklęty, który m.in. kierował partyzantami Armii Krajowej na ziemiach polskich. „Cichociemni” przylatywali wraz z meldunkami i informacjami dla Komendy Głównej AK, czy pieniędzmi – w zrzucie „Zapory” na działalność konspiracyjną przekazano ok. 160 tys. dolarów. Żołnierzy w Łosinnie przyjmował ppor. Jan Widlicki, dowódca Placówki XIV Pniewo obwód „Rajski Ptak”, którego syn Mirosław, prezes Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa-Wschód, jest organizatorem corocznej rekonstrukcji historycznej. To właśnie prezes Mirosław Widlicki dokonał otwarcia imprezy, które poprzedziło odśpiewanie hymnu państwowego i krótka modlitwa.
Oficjalną część uroczystości rozpoczęto od złożenie kwiatów przy Pomniku znajdującym się po drugiej stronie łąki – to tam żołnierze zabezpieczali zrzut. Wraz z delegacjami hołd żołnierzom oddał minister cyfryzacji Marek Zagórski. Wyczekiwane widowisko poprzedziła inscenizacja wesela kurpiowskiego w 1939 roku, które zakończyło się napadem okupantów niemieckich, co miało być nawiązaniem do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość była też okazją do wyróżnień. Legitymację członkowską Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej otrzymała córka kpt. Mariana Czajkowskiego, Żołnierza Wyklętego – Teresa Czajkowska, radna powiatu wyszkowskiego. Odznakę honorową za Zasługi dla ŚZŻAK wręczono mjr Marcinowi Dominiakowi.
Wszyscy w napięciu oczekiwali głównej atrakcji imprezy, czyli rekonstrukcji historycznego zrzutu. „…Łąka pod Łosinnem znów stanie się zrzutowiskiem zabezpieczonym przez oddziały Armii Krajowej, na którym wylądują Cichociemni oraz zasobniki z bronią i materiałami wybuchowymi. Żywe obrazy pozwolą poczuć przeszłość i pomogą zrozumieć wielką historię tej ziemi – zapowiedział rekonstrukcję historyczną narrator.
Tłumy ludzi zebrało się na łące bezpośrednio przylegającej do właściwego miejsca zrzutu polskich żołnierzy, aby zobaczyć jak wyglądało przygotowanie akcji w Wielkiej Brytanii i w okupowanej Polsce, kto walczył w szeregach legendarnych „Cichociemnych” oraz co przeżywali uczestnicy akcji przyjęcia zrzutu.
Komentarze widzów były jednoznaczne: „Takie wydarzenia są potrzebne chociażby po to, żeby dzieci dowiedziały się co tu się działo. (…) Nigdy nie widziałem czegoś takiego. To naprawdę bardzo ciekawe wydarzenie. (…) Zawsze należy Pamięć o tym, co było i jest ważne w życiu naszego Narodu”.
Podczas sobotniego Pikniku Militarno-Patriotycznego w Łosinnie odbyły się również pokazy sprzętu i uzbrojenia wojskowego, a także niezwykle ciekawe konkursy edukacyjne dla dzieci i młodzieży Nie zabrakło żołnierskiego poczęstunku oraz muzycznego akcentu, o który zadbała Kapela z Targówka. Wydarzenie Patronatem Honorowym objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Dziękujemy za zaproszenie Panu Mirosławowi Widlickiemu – prezesowi Środowiska AK „Rajski Ptak i gratulujemy wspaniałej organizacji oraz bardzo bogatego programu obchodów tego ważnego wydarzenia historyczno-patriotycznego.
Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia: Mirosława Góral, Grzegorz Jeleń