Jerzyska 2021


22 sierpnia odbyły się obchody 77. rocznicy bitwy pod Jerzyskami, którą w sierpniu 1944 roku w Lasach Kamienieckich stoczyli żołnierze AK i NSZ z przeważającymi siłami niemieckiej 7 Dywizji Piechoty Wehrmachtu. Na pomniku w Jerzyskach – odnowionym  i poświęconym 19 sierpnia 2018 roku – widnieje napis : „W hołdzie żołnierzom 1 kompanii 32 Pułku Piechoty Obwodu Radzymin Armii Krajowej „Rajski Ptak” oraz Pododdziału Narodowych Sił Zbrojnych z Wołomina poległym w walkach z niemieckim okupantem w sierpniu 1944 roku Towarzysze Broni”.  

Odbywające się od kilkunastu lat uroczystości na trwałe wpisały się do kalendarza historycznego lokalnej społeczności i integrują mieszkańców kilku powiatów. W tym roku nie zabrakło delegacji z gmin oraz powiatów, które mają związek z miejscem pochodzenia i walk z okresu drugiej wojny światowej – powiatu węgrowskiego, wołomińskiego i wyszkowskiego, które reprezentowali: powiat węgrowski starosta Ewa Besztak, powiat wołomiński – wicestarosta Piotr Borczyński, a powiat wyszkowski – członek zarządu powiatu Teresa Czajkowska wraz z delegacjami. Wśród przybyłych na uroczystości byli, m.in.: senator RP Maria Koc która objęła Patronat Honorowy na wydarzeniem, poseł na Sejm RP Maciej Górski, prezes Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK Mirosław Widlicki, kapitan Franciszek Chrostowskiego – prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Ostrołęka i Wiesław Ratajski z Węgrowa – prezesa Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Smoła”.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miejski w Łochowie na czele z burmistrzem Robertem Gołaszewskim, Nadleśnictwo Łochów, Światowy Związek Żołnierzy AK, Instytut Historyczny nurtu niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego, Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury Łochów, Związek Ochotniczych Straży Pożarniczych RP. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Senator RP Maria Koc.

Jak przystało na rangę wydarzenia, uroczystość uświetniła Kompania Honorowa 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim oraz Reprezentacyjna Orkiestra Wojska Polskiego pod dowództwem mjr Roberta Borkowskiego.

Uroczystości przy pomniku Armii Krajowej w Jerzyskach rozpoczęły się polową mszą świętą, która była odprawiona przez JE ks. bp Piotra Sawczuka. List skierowany do uczestników od Premiera Mateusza Morawieckiego odczytała Senator Maria Koc dodając kilka słów od siebie: „Ci bohaterzy, którzy stanęli do walki pokazali nam, że za tą wolna Polskę warto walczyć, warto nawet oddać życie” – mówiła Pani Senator. Z kolei burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski odczytał list od posła Krzysztofa Tchórzewskiego. Z okazji obchodów głos zabrali goście uroczystości: poseł Maciej Górski i starosta Ewa Besztak.

Wzruszającym momentem był apel poległych odczytany przez ppłk. Michała Maciołka, a następnie oddanie salwy honorowej przez oddział żołnierzy. Następnie upamiętniono walczących w bitwie złożeniem kwiatów pod pomnikiem przez delegacje uczestniczące w obchodach rocznicowych.

Po zakończeniu części oficjalnej na niedalekiej polanie odbyła się rekonstrukcja bitwy pod Jerzyskami oraz rekonstrukcja zrzutu Cichociemnych. Za godne upamiętnienie 77. rocznicy bitwy pod Jerzyskami oraz perfekcyjne przygotowanie wszystkich przedsięwzięć szczególne słowa uznania należą się burmistrzowi Łochowa Robertowi Gołaszewskiemu.

 

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia Grzegorz Jeleń