Cmentarze na Powązkach w Warszawie


W niedzielę, 7 listopada, z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Niepodległości delegacja uczniów z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej udała się do Warszawy na Cmentarze Powązkowskie (Cmentarz Wojskowy oraz tzw. Stare Powązki), aby oddać hołd naszym Przodkom, którzy tworzyli Niepodległą II Rzeczpospolitą.

Powązki to mauzoleum dwustuletniej historii Warszawy i jednocześnie  najsłynniejsza nekropolia w Polsce. Spoczywają na nim żołnierze wszystkich powstań i wojen od insurekcji kościuszkowskiej poczynając. Pochowano tu rewolucjonistów z 1905 r., więźniów politycznych, działaczy społecznych, twórców kultury, nauki, duchownych różnych wyznań oraz zakonników.

W odległości niespełna 2 kilometrów od Starych Powązek powstała w 1912 roku kolejna z powązkowskich nekropolii: Cmentarz Wojskowy, przemianowany później na komunalny. Możemy tu odnaleźć groby ofiar walk z okresu Powstania Listopadowego oraz kwaterę weteranów Powstania Styczniowego. Spoczywają  tu ochotnicy i żołnierze polegli w wojnie polsko-bolszewickiej. Ponadto znaleźli tu miejsce ostatniego spoczynku żołnierze różnych narodowości biorący udział w I oraz II wojnie światowej. Osobną kwaterę mają polegli powstańcy warszawscy z 1944 roku. 

Uczniowie z trzech radzymińskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka, Branżowej Szkoły I Stopnia im. kpt. Stefana Pogonowskiego i Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida odmówili modlitwę oraz złożyli kwiaty i zapalili znicze m.in. na grobach: prezydenta II Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego, premiera Artura Śliwińskiego, Aleksandry i Jadwigi Piłsudskich, ks. Ignacego Skorupki, wybitnych wojskowych, uczestników bitwy z bolszewikami pod Radzyminem w 1920 roku, generałów: Lucjana Żeligowskiego, Jana Rządkowskiego i Wiktora Thomme oraz poległych  w walkach o Wolną Ojczyznę mjr. Stefana Waltera – dowódcy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich i kpt. Ryszarda Downar-Zapolskiego, oficera 85. Pułku Strzelców Wileńskich.  

 

Opr. i zdjęcia W. Kolatorski