W poniedziałek, 4 marca br. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej w Słupnie odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego mottem były słowa:„Chcieli nas zakopać , nie wiedzieli , że jesteśmy ziarnem… Żołnierze Wyklęci”.
W promieniach przebijającego się przez okna sali gimnastycznej słońca, wśród przygotowanych przez uczniów tablic ze zdjęciami bohaterów tamtych dni toczyła się barwna opowieść o Żołnierzach Niezłomnych obrońcach niepodległości i wiary na przestrzeni wieków. Na początku wszyscy zebrani w sali uczniowie szkoły od klas pierwszej do ósmej a capella zaśpiewali narodowy hymn, by później wysłuchać przepięknego wiersza patronki szkoły Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej zatytułowanego „Kocham Cię Polsko …” w wykonaniu Julii Ziółkowskiej uczennicy klasy V b.
Następnie nauczyciel historii zaprosił nas na podróż w głąb ojczystej historii. Wędrowaliśmy razem z nim z kosynierami Tadeusza Kościuszki. Maszerowaliśmy z dalekich Włoch z legionistami generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Krwawo zmagaliśmy się z przeważającymi carskimi wojskami pod Ol;szynką Grochowską podczas powstania listopadowego , by później w mroźne styczniowe dni 1863 roku, gdzieś w ukrytych głęboko w leśnych ostępach obozowiskach odlewać ołowiane kule i szykować sie do nierównej walki o honor i prawo do posiadania wolnej ojczyzny. Domem naszym był las posłaniem sosnowe i świerkowe gałęzie a poduszką mech. Wspominaliśmy Tych, którzy gorąco pragnęli wolności i za nią płacili wysoką cenę.
Na krótko zatrzymaliśmy się w naszej wspólnej wyprawie w radosnym listopadzie 1918 roku i okrytego nieśmiertelna chwałą roku 1920, by znów wędrować ciężką i krwawą drogą walki kolejnych pokoleń rodaków w II wojnie światowej. Tu na chwilkę zatrzymaliśmy się, aby przypomnieć Polskie Państwo Podziemne i jego dzielną Armię Krajową. Wspominając tamte dni zawsze sprawcą naszych nieszczęść i tragedii był wróg.
Ostatnią częścią naszego apelu była opowieść o antykomunistycznym powstaniu po zakończeniu II wojny światowej. Tu wspominaliśmy Tych, którzy nie godzili się na sowietyzację naszego kraju i na siłą narzucany nam przez ZSRR rząd.
Na przykładzie życiorysów rotmistrza Witolda Pileckiego, majora Hieronima Dekutowskiego, mjr. Biernacika, mjr. Zygmunta Szendzielarza, podporucznika Anatola Radziwonika, Danuty Siedzikówny „Inki” poznawaliśmy tamte okrutne czasy, gdy śmierć polskim bohaterom zadawał nie tylko wróg ale i posłuszny mu brat. A cała opowieść przeplatana była wierszami polskich poetów.
Jakże wymownie zabrzmiały na zakończenie słowa nauczyciela zaczerpnięte z pomnika z Wyszkowa „Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli , że jesteśmy ziarnem Żołnierze Wyklęci”. To z tego ziarna po latach zapomnienia wyrastają łany zbóż naszej pamięci. Apel zakończyło wspólne wykonanie „Roty” Marii Konopnickiej. Najważniejszymi Wartościami dla Żołnierzy wyklętych był przecież Bóg, Honor i Ojczyzna a celem ich życia wolna i sprawiedliwa Polska. Dziękując młodzieży za przygotowanie apelu p. Barbara Moczulska dyrektor szkoły powiedziała, że jest zbudowana ich postawą i zaangażowaniem. Tak ważne w życiu człowieka są wartości, za które warto umierać, o które warto walczyć, dla których warto żyć.
W przygotowaniu apelu uczestniczyli uczniowie klasy Vb Julia Ziółkowska, Jakub Kietliński, Anna Tawkinowicz, uczniowie klasy VI (chór) pod opieką Pań: Anny Madoń i Marzeny Mazur.
Opr. i zdjęcia Grzegorz Jeleń