3 października w Branżowej Szkole I Stopnia im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie, który odbył się uroczysty Apel z okazji 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie szkoły, z których większość aktywnie uczestniczy w pracach MKH im. AK ZR, z dużym entuzjazmem włączyli się w przygotowanie okolicznościowego spotkania mającego uczcić Bohaterów ruchu oporu i konspiracji niepodległościowej podczas II wojny światowej. Miedzy innymi przygotowano gazetkę szkolną oraz scenariusz Apelu, w którym wykorzystano źródła historyczne dotyczące walki i losów Polaków w trakcie okupacji niemieckiej i sowieckiej.
W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa, mająca toczyć walkę przeciw okupantom. 13 listopada 1939 roku SZP została przekształcona przez gen. Sikorskiego w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) dowodzony przez gen. Kazimierza Sosnkowskiego, podlegający Rządowi RP na uchodźstwie. W ten sposób została zachowana ciągłość polityczno-wojskowej kontynuacji władz Rzeczypospolitej Polskiej i pośredni wpływ władz państwowych na sytuację w okupowanym kraju.
14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK). Jej komendantem głównym został generał Stefan Rowecki ps. „Grot”. Utworzenie AK miało służyć scaleniu wszystkich grup wojskowych, podległych do tej pory różnym, podziemnym ugrupowaniom politycznym, w jedną organizację podległą rządowi RP na uchodźstwie.
Jesienią 1941 roku do ZWZ należało 40 tysięcy żołnierzy, pod koniec 1942 roku Armia Krajowa liczyła ich już około 200 tysięcy i była największą podziemną armią w okupowanej Europie. Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował prawie wszystkie dziedziny życia. Dlatego tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym.
Polska, choć znajdowała się pod okupacją, posiadała legalny i uznawany na arenie międzynarodowej rząd rezydujący w Londynie. Istniały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz podziemna Armia Krajowa. W Warszawie mianowano Delegata Rządu na Kraj w randze wicepremiera. Podlegały mu wydziały: wywiadu, dywersji, oświaty, sądownictwa i polityki. Działały konspiracyjne sądy, których wyroki nie tylko wykonywano, ale też ogłaszano w podziemnej prasie. Na terenie Generalnego Gubernatorstwa utworzono prawie 2 tysiące szkół średnich. Podziemne uczelnie kształciły polonistów, historyków, matematyków, lekarzy. W czasie wojny, studia ukończyło prawie 10 tysięcy studentów.
Podczas Apelu 3 października, z udziałem Pocztu Sztandarowego szkoły, uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny poświęcony Żołnierzom Polski Podziemnej, a całość wydarzenia podsumowała dyrektor szkoły Pani Bernadetta Stwora.
Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia Natalia Kielak