1 października członkowie naszego Klubu Historycznego uczestniczyli w biegu przełajowym w Markach, który poświęcony był pamięci legendarnego rotmistrza Witolda Pileckiego, współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej i dobrowolnego więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz, zamordowanego w 1948 roku przez komunistów strzałem w tył głowy. Patronat Honorowy nad biegiem objęły Dzieci Rotmistrza: Zofia Pilecka – Optułowicz i Andrzej Pilecki oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, który przemawiając do uczestników biegu powiedział: „Postać rotmistrza Pileckiego to postać, która jest wzorem dla nas wszystkich. Naśladowanie rotmistrza Pileckiego to jest właśnie lekcja historii, a przede wszystkim lekcja patriotyzmu”.
W II Biegu Pamięci wzięło udział ponad 400 uczestników, w tym także Ricky Haro, starszy sierżant armii USA – weteran amerykańskich sił powietrznych, uczestnik misji wojskowych w Iraku i w Afganistanie oraz prawnuk rotmistrza Krzysztof Kosior. Jako ciekawostkę należy podać informację, iż sierż. Haro planuje na przełomie października i listopada br. bieg przez całe terytorium Polski – ze wschodu (od Terespola) na zachód (do Słubic) – na dystansie ok. 665 km, aby oddać hołd żołnierzom polskim poległym na misjach.
Bieg w Markach został podzielony na 6 dystansów dostosowanych do wieku uczestników, a jego głównym celem – zgodnie z intencją organizatorów – było uczczenie pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego oraz popularyzacja biegania jako zdrowego sposobu na życie.
Podczas imprezy wystąpili również członkowie Klubu Historycznego – ogółem 51 zawodników – reprezentujących dwie szkoły w Radzyminie: Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera i Zespół Szkół im. księżnej Eleonory Czartoryskiej. Bieg zakończył się wielkim sukcesem naszych zawodników, gdyż dwa czołowe miejsca zajęli uczniowie Gimnazjum nr 1: Paweł Żmuda i Łukasz Dziuba. Zwycięzca otrzymał puchar z rąk ministra Mariusza Błaszczaka, zaś wszyscy uczestnicy biegu koszulki i wspaniałe medale wykonane unikalną technologią przez Polska Wytwórnię Papierów Wartościowych (w zależności od kąta patrzenia, oczom obserwatora ukazują się inne elementy i kolory nadruku znajdujące się na medalu).
Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia: Natalia Szczotka i Patrycja Dużyńska