W dziejach naszego narodu są wydarzenia, które mają wymiar ponadczasowy i urastają do rangi symbolu. Niewątpliwie w najnowszej historii Polski takim wydarzeniem jest wojna polsko – sowiecka, której kulminacyjnym momentem była dramatyczna obrona Warszawy przed inwazją bolszewicką w sierpniu 1920 roku.
Bitwa na przedpolach stolicy zadecydowała nie tylko o losach Polski , ale także przyszłości całej Europy. Dzięki wysiłkowi całego społeczeństwa, bohaterstwu polskich żołnierzy oraz Opatrzności Boskiej – bitwa warszawska, określana często jako „Cud nad Wisłą” lub „osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”, zakończyła się sukcesem i odrodzona po 123 latach niewoli Polska obroniła swoją niepodległość.
Mieszkańcy Ziemi Radzymińskiej nigdy nie zapomnieli o swoich bohaterskich obrońcach. Patriotyczne uroczystości na Cmentarzu Poległych, pomniki oraz nazwy ulic są widocznym świadectwem pamięci o wydarzeniach z sierpnia 1920 roku. Nazwiska majora Stefana Waltera, ks. Ignacego Skorupki, kapitana Ryszarda Downar-Zapolskiego czy kapitana Stefana Pogonowskiego, którzy zapłacili najwyższa cenę walcząc w obronie Ojczyzny, na trwałe wpisały się w historię Radzymina, nazywanego często „Miastem Cudu nad Wisłą”.
W trakcie przygotowań do obchodów 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyła się prezentacja Radzymina na Bulwarach Wiślanych w Warszawie, której inicjatorem i organizatorem był Urząd Miasta i Gminy Radzymin. Podczas odbywającej się w dniach 3-4 sierpnia imprezy pt. „Poznaj Mazowsze na weekend” zapraszano mieszkańców Warszawy i turystów na Święto 15 sierpnia oraz Dni Radzymina. Do pomocy zgłosili się również jako wolontariusze- uczniowie z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Nasz Klub reprezentowali następujący uczniowie radzymińskich szkół: Aleksandra Paź, Małgorzata Goszczyńska i Mateusz Wilkowski.
Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia Aleksandra Paź