W piątek 29 maja 2015 roku w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie odbył się finał I Powiatowego Konkursu Historycznego pt. „Bitwa Warszawska 1920 – Prawdziwa Historia”, który ma na celu popularyzację wiedzy o tym jakże ważnym dla naszego regionu wydarzeniu. Należy podkreślić, że honorowy patronat nad konkursem objęli: Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski i burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.
Do konkursu zgłosiło się kilka gmin z naszego powiatu, jednak do decydującej rozgrywki przystąpiły czteroosobowe drużyny reprezentujące następujące gminy: Dąbrówka, Klembów i Radzymin.
Finał miał niezwykle uroczystą i okazałą oprawę. W jury konkursu zasiedli wybitni historycy, znakomicie znający dzieje naszego regionu, Panowie: Jan Wnuk – przewodniczący, Grzegorz Jagiełło, Zbigniew Michalski i Janusz Śledź – członek Stowarzyszenia Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Na wstępie prowadzący spotkanie finałowe: Cezary Wnuk – pomysłodawca konkursu i Michał Kamiński – Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin przedstawili finalistom i wszystkim zgromadzonym w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie zestaw konkurencji i główne zasady obowiązujące w decydującej fazie konkursu.
Po prawie dwóch godzinach pasjonującego i stojącego na wysokim poziomie finału wyłoniono zwycięzców. Pan Jan Wnuk – przewodniczący jury i prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina oficjalnie ogłosił, iż zwycięzcami I Powiatowego Konkursu Historycznego pt. „Bitwa Warszawska 1920 – Prawdziwa Historia” została drużyna z Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie w składzie: Aleksandra Wardak, Adrian Mianowski, Mateusz Smoczyński i Jan Wnuk. Należy podkreślić, wymienieni uczniowie są członkami szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. Opiekunem drużyny był Władysław Kolatorski – nauczyciel historii i prezes Klubu im. AK we wspomnianym gimnazjum.
Należy pogratulować organizatorom konkursu jakże cennego pomysłu, znakomitej organizacji i życzyć dalszej wytrwałości w propagowaniu wiedzy historycznej o Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Nie ulega wątpliwości, że ta cenna inicjatywa zasługuje na szczególną uwagę władz samorządowych oraz instytucji kulturalnych i oświatowych, gdyż przyczynia się do propagowania wartości patriotycznych wśród młodzieży. Kultywując tradycję związaną z „Cudem nad Wisłą” w 1920 roku dajemy wyraz przywiązania do własnej tożsamości narodowej.
Opr. Władysław Kolatorski
Zdjęcia: Bartłomiej Tomczyk