Przy obelisku w Mokrem


4 października, z okazji 101. rocznicy śmierci mjr. Stefana Waltera,  w Mokrem odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod obeliskiem poświęconym dowódcy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich, jednemu z bohaterów walk z bolszewikami w sierpniu 1920 roku. W spotkaniu z udziałem Piotra Rembelskiego – przewodniczącego Rady Miejskiej w Radzyminie i sołtys Mokrego Marleny Kolatorskiej-Pośnik uczestniczyli uczniowie radzymińskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka, Szkoły Branżowej I Stopnia im. kpt. Stefana Pogonowskiego i Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida.

Z dalekiej Besarabii pod Radzymin wiodła żołnierska droga mjr Stefana Waltera. Skromność, odwaga oraz sumienność w wykonywaniu obowiązków sprawiły, że był uwielbiany przez żołnierzy i ceniony przez swoich przełożonych. Ciężka rana, którą otrzymał w trakcie boju o Mokre, bardzo zmartwiła dowództwo i żołnierzy 10 Dywizji Piechoty. Jego bezpośredni przełożony ppłk Wiktor Thomme wspominał po bitwie, że ,,żołnierze ze łzami w oczach żegnali dzielnego dowódcę i obiecali za to odwet na bolszewikach” .

Ciężko ranny mjr Stefan Walter przez kilka tygodni zmagał się ze śmiercią w szpitalu w Warszawie. Odwiedził go tam m.in. generał Józef Haller, który wręczył mu przyznany za męstwo na polu bitwy pod Mokrem order ,,Virtuti Militari”. Niestety kilka dni później, 4 października 1920 roku mjr Stefan Walter zmarł. Miał zaledwie 29 lat. Po śmierci spoczął na warszawskich Powązkach, skąd w 1936 roku został ekshumowany i pochowany ponownie na cmentarzu w Kaliszu, gdzie stacjonował wtedy jego ukochany 29 pułk strzelców kaniowskich.

Uroczystość przy obelisku w Mokrem jest potwierdzeniem, że mieszkańcy Ziemi Radzymińskiej nie zapominają o bohaterskich obrońcach Ojczyzny przed inwazją bolszewicką. Nazwiska mjr. Stefana Waltera, kpt. Stefana Pogonowskiego czy kpt. Ryszarda Downar- Zapolskiego na trwałe wpisały się w historię naszego miasta. Patriotyczne uroczystości na Cmentarzu Poległych, pomniki, pamiątkowy obelisk oraz nazwy ulic i szlaków turystycznych są widocznym świadectwem pamięci o wydarzeniach z sierpnia 1920 roku.

 

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia Piotr Dukland