W poniedziałek, 29 lipca towarzyszyliśmy w ostatniej drodze śp. płk. prof. Jerzego Majkowskiego ps. „Czarny”. Dziesięcioosobowa delegacja MKH im. AK ZR oddała hołd jednemu z ostatnich uczestników Powstania Warszawskiego, Wielkiemu Patriocie, współzałożycielowi naszego Klubu, wybitnemu naukowcowi, niezwykle skromnemu i życzliwemu Człowiekowi.
W uroczystości wzięli udział między innymi uczestnicy Powstania Warszawskiego, przedstawiciele władz państwowych: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz dr Piotr Oleńczak – pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przedstawiciele organizacji kombatanckich i korpusu dyplomatycznego, delegacja Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wojsk Obrony Terytorialnej, znajomi i przyjaciele.
Msza Święta pogrzebowa została odprawiona w południe w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, podczas której Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odczytał list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego: „W imieniu Rządu RP oddaję hołd prof. Jerzemu Majkowskiemu i wszystkim bohaterskim Powstańcom Warszawy. Jak wielu bohaterów tego wspaniałego pokolenia, pełnił rolę świadka historii. Zapamiętamy go jako oddanego prezesa Warszawskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, honorowego obywatela Warszawy, który Polsce i temu miastu oddawał wówczas swoje serce (…)” – napisał w liście premier Mateusz Morawiecki.
W trakcie homilii ksiądz proboszcz Bogdan Bartołd wspomniał swoje spotkania z Jerzym Majkowskim: „To był człowiek dobry, ktoś kto był lubiany i szanowany przez swoich towarzyszy broni z Armii Krajowej, z powstania warszawskiego. Ale też ktoś, kto był również uwielbiany przez swoich umiłowanych studentów z Akademii Medycznej, przyszłych lekarzy”.
Następnie przyjaciel śp. Jerzego Majkowskiego, profesor Witold Kieżun przypomniał, że pułkownik służył w Szarych Szeregach jako nastolatek. Przed powstaniem badał połączenia między piwnicami warszawskich domów, a w trakcie walk – jak wspomniał profesor – wyróżnił się walecznością: „Wybuch powstania, znajduje się już w naszym batalionie, wkrótce jako kilkunastoletni chłopiec dostaje awans na kaprala, jest podoficerem i na Starówce dostaje Krzyż Walecznych”.
Po nabożeństwie kondukt przeszedł na warszawski Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie pochowano zmarłego z honorami wojskowymi.
W trakcie uroczystości pogrzebowych Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział: „Pułkownik Jerzy Majkowski był wybitnym Polakiem, był światowej sławy lekarzem, ale był także jednym spośród tych, którzy 75 lat temu z odwagą, determinacją i nadzieją wolności stanęli do Powstania. Był człowiekiem, któremu zawdzięczamy naszą dzisiejszą wolność. (…) Pułkownik odszedł, ale zostawił po sobie wzór postępowania, zostawił postawę, której będziemy wierni. A ta postawa sprowadzała się do miłości Ojczyzny. Był wiernym żołnierzem Rzeczypospolitej, której służył z całych swych sił. Niech spoczywa w pokoju”!
Śp. płk prof. Jerzy Majkowski był Przyjacielem Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej i zawsze mogliśmy liczyć na Jego pomoc i życzliwość. Kilkakrotnie przyjeżdżał do Radzymina na uroczystości organizowane przez nasz Klub. Bardzo cenił sobie kontakty z młodzieżą, potrafił rozmawiać z uczniami i przekonywać ich do potrzeby kultywowania tradycji oraz etosu Armii Krajowej.
Zawsze pełen energii i przywiązania do wartości narodowych, potrafił wspierać w chwilach trudnych. Był wspaniałym Człowiekiem – bardzo bezpośrednim i pełnym mądrości życiowej, który wiele uwagi poświęcał edukacji historycznej młodzieży i realizacji Programu „Kontynuacja” ŚZŻAK. W latach 2017-2018 pełnił funkcję przewodniczący Komisji ds. Młodzieży ŚZŻAK, a w maju tego roku został Honorowym Obywatelem Warszawy.
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci i sercach wspaniałe przesłanie, które w zeszłym roku skierował do młodzieży: „Nasz przekaz etosu Armii Krajowej dla obecnych pokoleń musi opierać się na wspólnych cechach, które charakteryzowały nas i które powinny charakteryzować młode osoby. Jakie to cechy? Miłość ojczyzny, znajomość historii, odwaga cywilna, prawy duch, zdolność do przyjaźni i poświęceń. To takie ogólne przesłanie, ale zadanie, które chcemy przekazać i oczekujemy, że jest realizowane, jest takie, ażeby młodzież uczyła się, a potem pracowała z myślą, że pracuje nie tylko dla siebie, ale pracuje dla całego kraju, niezależnie czy jest w kraju, czy zagranicą”.
Dla śp. płk. Jerzego Majkowskiego słowa „Bóg, Honor i Ojczyzna” miały realną wartość, były zapisane w sercu, a także stanowiły przesłanie i cel wszystkich przedsięwzięć, które podejmował w życiu.
Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Uczniowie, Zarząd i Rada Programowa MKH im. AK ZR.
Cześć i Chwała Bohaterom! Spoczywaj w pokoju Panie Pułkowniku!
Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia: Natalia Wrońska, Magdalena Krysiak, Cezary Marczuk