Powstaje Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej

W trakcie spotkania w miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie 13 maja 2016 roku, członkowie istniejącego wówczas od prawie dwóch lat Klubu Historycznego im. AK przy Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera wystąpili z ideą poszerzenia formuły funkcjonowania klubu o kolejne szkoły z Gminy Radzymin. Była to spontaniczna inicjatywa uczniów dwóch radzymińskich gimnazjów, czyli popularnej „jedynki” i „dwójki”.

Zwracając się do licznie zgromadzonych gości, m.in. przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Instytutu Pamięci Narodowej, władz samorządowych, rodziców i dyrektorów szkół, przedstawiciel naszego klubu Arek Myśliwiec z kl. IIIe odczytał apel o wsparcie tego przedsięwzięcia.

Treść apelu odczytanego 13 maja 2016 r.

 Szanowni Państwo! Dyrektorzy szkół w Gminie Radzymin!

   Nieubłagany upływ czasu sprawia, że odchodzą na wieczną wartę kolejne roczniki żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Dlatego od prawie 9 lat uczniowie Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera, wspólnie z bohaterami Polski Walczącej, uczestniczą w Poczcie Sztandarowym żołnierzy AK Radzymińskiego Obwodu „Rajski Ptak”. Jest to dla nas wielki zaszczyt i jednocześnie wspaniała lekcja patriotycznego wychowania. Ponadto   w październiku 2014 roku powstał Klub Historyczny im. Armii Krajowej przy Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera, do którego w tej chwili należy ponad 120 uczniów i absolwentów z dwóch radzymińskich szkół: Gimnazjum nr 1 oraz Zespołu Szkół im. księżnej Eleonory Czartoryskiej.

   Należy podkreślić, że głównym celem działania klubu jest upowszechnianie wiedzy o Armii Krajowej, ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej. Ważne jest także krzewienie wśród młodzieży świadomości patriotycznej opartej na znajomości tradycji naszego narodu.

   Statut gwarantuje klubowi współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Dodatkowo prowadzimy wspólne działania organizacyjne i edukacyjne z Towarzystwem Przyjaciół Radzymina, Gminnym Kołem Światowego Związku Żołnierzy AK, a także z innymi instytucjami, organizacjami i osobami, którym bliskie są ideały, o które walczyli żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego.

   Dlatego w imieniu członków i Zarządu Klubu Historycznego im. AK zwracamy się do Państwa z prośbą o akceptację naszych działań w celu utworzenia Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, który będzie skupiać uczniów ze wszystkich szkół na terenie Gminy Radzymin i tym samym przyczyni się do integracji lokalnej społeczności wokół wspólnej idei – kultywowania najpiękniejszych kart z historii najnowszej naszego narodu. W ten sposób chcemy być również wierni przesłaniu Świętego Jana Pawła II, który podczas jednego ze spotkań z wiernymi powiedział: „Narody, które tracą pamięć, tracą życie”.

   Cześć i Chwała Bohaterom Armii Krajowej i Żołnierzom Wyklętym – Bohaterom Niezłomnym!

Prace organizacyjne: rozmowy z dyrekcjami poszczególnych szkół, a także liczne konsultacje z członkami Zarządu ŚZŻAK trwały kilka miesięcy i zakończyły się powodzeniem. Dzięki życzliwości dyrektorów szkół, władz samorządowych, a także przedstawicieli różnych organizacji społecznych, którym bliskie są ideały i wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie, finalizujemy nasze poczynania w celu utworzenia Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Podczas dwóch spotkań (27 stycznia i 6 kwietnia bieżącego roku) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyminie, wielkie podziękowania dla Pani dyr. Anny Rasińskiej, ustaliliśmy szczegóły współpracy i teraz trwają prace nad ostatecznym tekstem statutu i Aktem Założycielskim Klubu.

Zakończyła się akcja rekrutacyjna w dwunastu szkołach naszej gminy, w wyniku której do Klubu Międzyszkolnego wstąpiło ponad 480 uczniów i absolwentów z całej Gminy Radzymin. W prace nad powstaniem klubu zaangażowało się 13 nauczycieli, pełniących funkcję koordynatorów w swoich szkołach. W końcu chlubna historia naszej „Małej Ojczyzny” – miejsca „Cudu nad Wisłą” latem 1920 roku do czegoś zobowiązuje.

Przed nami jeszcze sporo pracy, ale ustalona data uroczystej inauguracji działalności Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej mobilizuje do większego wysiłku. Chcieliśmy poinformować, że wspomniana uroczystość odbędzie się 8 czerwca 2017 roku w hali Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Uczestnicy spotkania w dniu 5 kwietnia 2017 r.

 

dr Piotr Kurek – członek Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Mirosław Widlicki – wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa – Wschód

Wiesław Studziński – sekretarz Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa – Wschód

Jan Wnuk – prezes Koła ŚZŻAK Obwód „Rajski Ptak” w Radzyminie

Iwona Jaworska, Magdalena Krysiak, Władysław Kolatorski – Gimnazjum nr 1 mjr. Stefana Waltera w Radzyminie

Gabriela Oleksy – Zespół Szkół im. księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie

Edyta Baranowska – Zespół Szkół w Słupnie

Monika Kowalik – Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem

Anna Górska – Peć – Niepubliczna Szkoła Podstawowa Praxis w Łąkach Radzymińskich

Mirosława Góral – Zasadnicza Szkoła Zawodowa ZDZ im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie

Edyta Maciejska – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie

Małgorzata Grabowska – Zespół Szkół Techniczno – Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie

Grzegorz Jeleń – Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie

Grzegorz Jeleń – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej w Słupnie

Marcin Ligęza – Szkoła Podstawowa  im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie

Tomasz Pałaszewski – Zespół Szkół w Starych ZałubicachSzkoła Podstawowa im.  Armii Krajowej

To niezwykle ważne, że idea współpracy dzieci i młodzieży z Gminy Radzymin na gruncie kultywowania pięknej tradycji związanej z Bohaterami Polskiego Państwa Podziemnego oraz konspiracji niepodległościowej po zakończeniu II wojny światowej integruje naszą społeczność lokalną. Ma to ogromny walor wychowawczy, patriotyczny i edukacyjny. Mottem Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej będą następujące słowa:

„Rywalizujmy w sporcie oraz w nauce, ale nigdy w Patriotyzmie”.


Opr. i zdjęcia W. Kolatorski