“Ludzi zdobywa się otwartym sercem,
a nie zaciśniętą pięścią”.
Ks. Jerzy Popiełuszko
Gimnazjaliści pamiętają o rocznicy stanu wojennego.
Stan wojenny został wprowadzony na terenie całego kraju w niedzielę 13 grudnia 1981 roku. Ogłosił go o godz. 6:00 generał Wojciech Jaruzelski. W ten mroźny, grudniowy poranek Polacy obudzili się w zupełnie innym świecie – na ulice wjechały czołgi, linie telefoniczne zostały odcięte, a drogi zastawiono szlabanami. Dla wielu ludzi dzień 13 grudnia stał się synonimem utraty nadziei i początku prześladowań.
Jako oficjalny powód ogłoszenia stanu wojennego Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego podała pogarszającą się sytuację gospodarczą kraju, natomiast większość Polaków zdawała sobie sprawę, że rzeczywistą przyczyną była obawa reżimu komunistycznego przed utratą władzy, a także kontroli nad Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”.
Z okazji 31 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie spotkali się z Panem Waldemarem Lau, aktywnym uczestnikiem ruchu solidarnościowego na terenie Gminy Radzymin, którego bezpośrednio dotknęły represje stanu wojennego.
W nastrój grudnia 1981 roku wprowadził wszystkich krótki film dokumentalny przedstawiający pierwsze dni stanu wojennego w Polsce, a następnie odśpiewano piękną pieśń Jacka Kaczmarskiego pt. „Mury”.
W pierwszej części spotkania Pan Waldemar Lau opowiedział w niezwykle interesujący sposób o swoich osobistych przeżyciach z czasów stanu wojennego, natomiast w części drugiej odpowiadał na pytania zadawane przez gimnazjalistów.
Okazało się, że młodzież zainteresowana jest skomplikowanymi wydarzeniami z najnowszej historii Polski, do czego zapewne przyczyniła się przeprowadzona dzień wcześniej projekcja filmu pt. „Śmierć jak kromka chleba”, przedstawiającego największą tragedię stanu wojennego – pacyfikację kopalni “Wujek”, podczas której zginęło 9 górników, a 22 zostało postrzelonych przez oddziały ZOMO.
W trakcie spotkania 13 grudnia 2012 r. nie zabrakło również poezji stanu wojennego, pokazu zdjęć archiwalnych znakomicie oddających klimat tamtych dni, a także prezentacji pamiątek udostępnionych przez Pana Cezarego Wnuka.
Prawie dwugodzinną, wspaniałą i emocjonującą lekcję historii zakończyło wspólne odśpiewanie utworu Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska była Polską”, który od ponad 30 lat uznawany jest za oficjalny hymn „Solidarności”.
Dziękuję Panu Waldemarowi Lau, że zechciał podzielić się z uczniami swoimi wspomnieniami dotyczącymi niezwykle bolesnych wydarzeń z najnowszych dziejów naszego kraju, dyrektor gimnazjum Pani Ewa Wnuk wyraziła przekonanie, że tego typu spotkania będą organizowane również w przyszłości – z okazji kolejnych rocznic wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Zdjęcia: Kasia Mączyńska kl. III b