Wycieczka do Kalisza i Łodzi

Wycieczka do miejsc wiecznego spoczynku Bohaterów bitwy warszawskiej 1920 roku.

   W dniach 6-7 maja delegacja z naszego Gimnazjum: dyr. Szkoły Pani Ewa Wnuk oraz nauczyciele Cezary Wnuk i Władysław Kolatorski uczestniczyła we wspaniałej wycieczce patriotycznej do miejsc pamięci narodowej związanych z „Cudem nad Wisłą” w 1920 roku. Należy dodać, że nasza delegacja udała się na ten szlak narodowej tradycji ze Sztandarami: Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZDZ im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie. W ten sposób mieszkańcy Ziemi Radzymińskiej po raz kolejny udowodnili, że nigdy nie zapominają o bohaterskich obrońcach Ojczyzny przed inwazją bolszewicką. Organizatorem niecodziennej lekcji historii był Odział Rejonowy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Radzyminie z przewodniczącym Panem Januszem Rasińskim na czele.

   Dwudniowa podróż rozpoczęła się od zwiedzenia największej z nekropolii, gdzie spoczywają żołnierze 1920 roku, czyli cmentarza na warszawskich Powązkach. Delegacja z Radzymina oddała hołd Poległym w słynnej bitwie na przedpolach Warszawy – Bohaterom walk z bolszewikami ks. Ignacemu Skorupce oraz kapitanowi Ryszardowi Downar-Zapolskiemu. Chwilą ciszy i złożeniem wieńców uczczono pamięć Tych, którzy oddali swoje życie walcząc w obronie Ojczyzny.

   Następnie 50-osobowa grupa z Gminy Radzymin udała się do Kalisza – miasta , które posiada najstarszą metrykę historyczną spośród wszystkich miejscowości w Polsce. Podczas wzruszającej uroczystości na cmentarzu żołnierskim na Majkowie wszyscy odśpiewali hymn narodowy. Poczet Sztandarowy naszego Gimnazjum uświetnił spotkanie w Kaplicy – Mauzoleum poświęconej dowódcy 29 pułku strzelców kaniowskich. Nasza delegacja, w imieniu całej społeczności szkolnej, złożyła na grobie Patrona wiązankę biało – czerwonych kwiatów i zapaliła znicze.

   Przy grobie majora Stefana Waltera byli obecni: burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski, starosta wołomiński Piotr Uściński, proboszcz radzymińskiej parafii p.w. Świętego Jana Pawła II ks. Krzysztof Ziółkowski i Marta Rajchert – wiceprzewodnicząca Rada Powiatu. Należy dodać, że władze Ziemi Kaliskiej reprezentował na wspomnianej uroczystości wiceprezydent Jacek Konopka – zadeklarowany Przyjaciel Radzymina.

   W trakcie zwiedzania przepięknego miasta nad Prosną spotkaliśmy się również z prezydentem Kalisza Ryszardem Pęcherzem. Ponad godzinne spotkanie w kaliskim Ratuszu uświadomiło wszystkim, że Osoba majora Stefana Waltera w jakiś niesamowity sposób połączyła nasze miasta.

   Następnie odwiedziliśmy obóz w Szczypiornie, gdzie prawie 100 lat temu internowani byli legioniści Józefa Piłsudskiego. I tu kolejna analogia do Radzymina, ponieważ część żołnierzy z I oraz II Brygady Legionów po tak zwanym „kryzysie przysięgowym” w 1917 roku była przetrzymywana w położonym niedaleko naszego miasta Beniaminowie.

   Następnego dnia odwiedziliśmy łódzki cmentarz św. Józefa, gdzie spoczywa „Bohater Radzymina z 1920 roku” kpt. Stefan Pogonowski. Tu reprezentowaliśmy Poczet Sztandarowy Zasadniczej Szkoły Zawodowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie. W podniosłej i patriotycznej atmosferze zapalono znicze i złożono wiązankę kwiatów ufundowaną przez dyrektora ZDZ w Radzyminie – Jerzego Stworę i dyr. Zasadniczej Szkoły Zawodowej Hannę Rostek – Sobańską. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” zapalono również znicze przy mogile innego bohatera radzymińskiej bitwy w 1920 roku – kpt. Benedykta Pęczkowskiego.

   W drodze powrotnej do Radzymina wszyscy uczestnicy wycieczki podkreślali, że należy kontynuować tego typu przedsięwzięcia patriotyczne i edukacyjne. Nie ulega wątpliwości, że oddając hołd bohaterom bitwy pod Radzyminem w 1920 roku chcieliśmy spłacić dług wdzięczności za ocaloną Ojczyznę przed inwazją sowiecką.

   Podczas jednego ze spotkań z wiernymi Ojciec Święty Jan Paweł II wypowiedział następujące słowa: „Narody, które tracą pamięć, tracą życie”. Licznie rozrzucone po całym kraju cmentarze i pamiątki Bitwy z 1920 roku przypominają kolejnym pokoleniom Polaków trudną drogę naszego narodu do niepodległości.

   Żyjąc w niepodległej Polsce powinniśmy pamiętać, że wolność jest wartością bezcenną dla życia każdego narodu. Wolna Polska to wspólne dobro okupione krwią naszych przodków. Tym wszystkim, którzy polegli w obronie Ojczyzny należy się nasz szacunek i pamięć. Dlatego kultywując tradycję związaną z wojną 1920 roku dajemy wyraz przywiązania do własnej tożsamości narodowej.

                                                                                                        Opr. Władysław Kolatorski