Poczet Sztandarowy z naszego Gimnazjum

Poczet Sztandarowy z naszego Gimnazjum

 

Nieubłagany upływ czasu sprawił, że odchodzą kolejne roczniki żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, natomiast żyjący uczestnicy dramatycznych wydarzeń podczas II wojny światowej – często ze względu na swój wiek oraz stan zdrowia – nie mogą uczestniczyć we wszystkich uroczystościach rocznicowych organizowanych w Gminie Radzymin. Dlatego 7 lat temu, z inicjatywy prezesa Towarzystwa Przyjaciół Radzymina – Jana Wnuka, uczniowie Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie nawiązali współpracę ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej.

Od września 2007 roku gimnazjaliści, wspólnie z bohaterami Polskiego Państwa Podziemnego, uczestniczą w Poczcie Sztandarowym żołnierzy AK Radzymińskiego Obwodu “Rajski Ptak.” Dla młodzieży jest to wielki zaszczyt i wspaniała lekcja patriotycznego wychowania. Widok uczniów niosących sztandar Radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej stał się stałym elementem uroczystości patriotycznych organizowanych na terenie naszego miasta. W trakcie uroczystości z okazji rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, która odbyła się 25 września 2010 r. na Cmentarzu Poległych w Radzyminie żołnierze AK oficjalnie przekazali swój Sztandar pod opiekę gimnazjalistów.

Podczas świąt narodowych i rocznic ważnych wydarzeń w historii Polski skład Pocztu Sztandarowego stanowili następujący uczniowie:

* lata 2007 – 2010

– Paulina Maniecka,

– Małgorzata Siurek

– Piotr Całka

– Eryk Jaworski

– Bartek Balcer.

* lata 2010 – 2012

– Ada Zalewska

– Natalia Niedzieska

– Ola Urban

– Łukasz Roguski

– Wiktor Sochacki

* lata 2012 – 2014

– Daria Fila

– Natalia Kielak

– Natalia Niegowska

– Natalia Podlaska

– Ola Wardak

– Ola Hirsz

– Norbert Chojnacki

– Dominik Koźlik

– Adrian Mianowski

* lata 2015-2016

– Joanna Sochacka

– Natalia Stańczak

– Natalia Sekunda

– Patryk Grabowski

– Kuba Pachulski

Należy podkreślić, że ciągle zgłaszają się uczniowie z młodszych klas, by dalej kontynuować chlubną tradycję związaną z Armią Krajową. Dlatego opiekun młodzieży uczestniczącej w Poczcie Sztandarowym, nauczyciel historii Władysław Kolatorski, nie może narzekać na brak chętnych. Widać, że patriotyczne wychowanie jest jednym
z atutów Gimnazjum nr 1 w Radzyminie.

 

Ada Zalewska – kl. III b (absolwentka gimnazjum)

Przez ostatnie dwa lata (2010 – 2012 r.)  miałam zaszczyt uczestniczyć we wszystkich ważnych uroczystościach patriotycznych, reprezentując Sztandar Armii Krajowej na terenie miasta i gminy Radzymin. Uroczyste przekazanie Sztandaru AK – Obwód „Rajski Ptak”  odbyło się we wrześniu 2010 r. na Cmentarzu Poległych w Radzyminie, który 13 czerwca 1999 roku odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Była to dla nas wyjątkowa chwila i poważne wyzwanie. Przejęcie tak doniosłej misji, jaką jest uczestnictwo w Poczcie Sztandarowym w imieniu żołnierzy AK to ogromna radość i zarazem wielka odpowiedzialność.

Już jako oficjalni przedstawiciele braliśmy udział m. in. w obchodach rocznicy odzyskania Niepodległości, święta Konstytucji 3 Maja czy rocznicach „Cudu nad Wisłą” w 1920 roku. Ponadto 14 lutego 2012 r. w Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Załubicach uczestniczyliśmy w obchodach siedemdziesiątej rocznicy powstania Armii Krajowej, a trzy miesiące później – 6 maja – staliśmy w Poczcie Sztandarowym podczas obchodów jubileuszu 110-lecia utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie.

Bardzo cieszę się, że miałam okazję brać udział we wszystkich uroczystościach w tak szczególnej roli. Jestem przekonana, że po naszym odejściu z Gimnazjum nr 1, w szkole nie zabraknie uczniów, którzy będą nadal godnie reprezentować Sztandar Armii Krajowej. Kultywowanie pamięci o bohaterskich żołnierzach AK, którzy często oddawali życie walcząc o Wolną Ojczyznę to nasz wspólny obowiązek.

Natalia Kielak kl. III b (absolwentka gimnazjum)– sekretarz szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej.

Przez ostatnie trzy lata (2012-2015), jako uczennica Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie, reprezentowałam Sztandar radzymińskich żołnierzy Armii Krajowej Obwodu “Rajski Ptak” we wszystkich ważnych uroczystościach patriotycznych. Rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych czy obchody Święta Konstytucji 3 Maja, nie mogły obejść się bez obecności Sztandaru AK. Był to dla mnie ogromny zaszczyt oraz wyróżnienie, ponieważ w naszej Szkole nigdy nie brakowało chętnych do pełnienia tego obowiązku. Ponadto w październiku 2014 roku zostałam sekretarzem Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. Jednym z celi działania Klubu jest kultywowanie tradycji narodowej i upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej. W maju br. wraz z członkami Klubu, wzięłam udział w rajdzie rowerowym „Szlakiem Polski Walczącej”. Odwiedziliśmy miejsca pamięci narodowej związane z Bitwą Warszawską 1920 roku oraz II wojną światową.

Niestety przyszedł moment, w którym musiałam rozstać się z murami gimnazjum, a co za tym idzie przekazać Sztandar AK młodszym uczniom naszej Szkoły. Mogłoby się zdawać, że nie ma w tym nic niezwykłego, ale nie dla mnie. Przez trzy lata z dumą nosiłam na ramieniu biało-czerwoną szarfę. Bardzo się do tego przywiązałam, dlatego też chwila przekazania Sztandaru wywołała we mnie wzruszenie. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina – p. Jan Wnuk wręczył nam książkę p. Mieczysława Chojnackiego ps. „Młodzik” pt. „Przez Sybir do wolnej Polski”.

Mimo tego, że opuściłam już gimnazjum, nie rozstaję się ze Sztandarem Armii Krajowej. Pozostaję sekretarzem Klubu im. Armii Krajowej i mam nadzieję, że już jako absolwentka nadal będę mogła uczestniczyć w Poczcie Sztandarowym radzymińskich żołnierzy Armii Krajowej.